„V podstate celý život žijem ako v kŕči, od malého dieťaťa zle zvládam stres, bolieva ma brucho, búši mi srdce, som plačlivá. V poslednom období som však začala pociťovať úzkosť, stiahnuté hrdlo, hrudník a arytmiu.“ Povedala mi na začiatku Skype konzultácie pani Kamila.
„Lekárske vyšetrenia samozrejme všetky v poriadku. V noci ma trápia zlé sny. Sníva sa mi napríklad, že sa mi pred očami topí 4 ročný syn, že som niekoho zastrelila, alebo mi chce niekto ublížiť.
Vstávam už mesiac so zovretým žalúdkom, s úzkosťou a s bolesťami hlavy skoro každý deň.
Úzkosť však nemá žiadnu príčinu, respektíve neviem vôbec z čoho mám strach a nepohodlie. Mám dobrého manžela, syna, dobrú prácu, dobré vzťahy s príbuznými. Kam sa pozriem, všetko OK a ja sa napriek tomu cítim zle.
Začala som chodiť k psychológovi, zatiaľ to neprinieslo žiadne výsledky. Bojím sa, že skončím na psychiatrii. Preto hľadám možnosti, ako si pomôcť sama bez liekov, ktoré som zatiaľ odmietla užívať.“
V prípade úzkostí sa u klientov obvykle jedná o narušený vzťah s ohrozením života (smrťou). Ak má človek úspešný vzťah s ohrozením svojho života, tak akékoľvek nebezpečenstvo zvláda v pohode. Pri ohrození vybudí všetky svoje sily, aby ho prekonal a keď nebezpečenstvo pominie, zase sa upokojí a žije si svoj život normálne.
Ľudia, ktorí majú neúspešný vzťah s ohrozením života vidia nebezpečenstvo za každým rohom a žijú často celý život v neustálom napätí. Majú pocit, že každú chvíľu im ide o život.
Neúspešný vzťah s ohrozením života je spôsobený nejakou šokujúcou udalosťou, ktorá sa človeku prihodila a on ju nedokázal úspešne spracovať. Potom tú šokujúcu udalosť neustále znova a znova prežíva.
Pýtal som sa pani Kamily, aké mala detstvo, aké šokujúce udalosti v minulosti zažila. Odpovedala, že nič také extra v minulosti nezažila. Od detstva bola precitlivelá, nikdy nemala veľa kamarátov. Je príliš zodpovedná a veľmi často robila veci len preto, lebo musela.
Pomeral som emočným indikátorom vzťah pani Kamily s ohrozením života a ukázalo mi to smrť niekoho z príbuzných jej matky. Opýtal som sa jej, či niekto z maminych príbuzných zomrel tragickou smrťou.
Pani Kamila odpovedala: „Áno, mamin strýko, 5 ročný syn mojej prababky sa utopil v žumpe na záhrade. Mama to často spomínala.“
Keď som jej povedal, že príčinou jej problémov je smrť utopením, ktorou zomrel jej prastrýko, vyskočilo z nej: „A ja som nechápala, prečo sa mi stále sníva o záchodoch!“
Tu sa ukázalo, že emočné bloky môžu vzniknúť aj tak, že ich človek „zdedí“ po svojich predkoch. Mama pani Kamily jej často rozprávala príbeh o utopenom prastrýkovi a súčasne s príbehom jej odovzdala aj emočný blok s tým spojený.
Na šiestich konzultáciách sme potom upravili emočné bloky, ktoré v súvislosti so smrťou malého prastrýka zdedila pani Kamila.
Mesiac po poslednej konzultácii som jej napísal email, ako sa teraz cíti. Odpovedala:
„Mám sa dobre, už som neni labilna. Veľmi pekne ďakujem.“
Ak aj vy prežívate pocity úzkosti, napätia alebo ohrozenia, možno prišiel čas prekonať emočné bloky, ktoré vám to spôsobujú. Prečítajte si o emočnom odblokovaní viac tu >>>.
Celá debata | RSS tejto debaty